MDG-politiker Eivind Trædal skrev på Twitter i 2016:
«Mann interesser over tid:
0–12 dinosaurer o.l.
12–35 damer
35– gradvis mindre damer og mer lokalhistorie.
Til slutt bare lokalhistorie.»
Jeg føler det stemmer godt. Bare bytt ut lokalhistorie med slektshistorie. Og at det definitivt kom før i fjor. Farfar laget slektstre til meg da jeg var liten. Jeg vil tro det startet der. Selv om interessen ikke helt var der de første noen og tyve årene. Jeg døste i hvert fall ofte av når han doserte om slekta og pekte på portrettbildene som hang på kontoret hans og lurte på om jeg husket hvem det var. Jeg husket det aldri, og selv den dag i dag, etter å ha sett bildene gud hjelpe meg hvor mange ganger, er jeg usikker på hvem det er. Er dette Willien? Er det Palmer? Er det Lars? Gudene vet. Alle så jo like dystre og mørkkledde ut på fotografi i de dager. Gud forby at omreisende fotografer bare fikk lyst til å ta et øyeblikksbilde av gårdsfolk og publisere det, liksom …
Noe av det første jeg gjorde da jeg begynte å fatte skikkelig interesse for det, var å opprette mitt eget slektstre. Jeg husker pappa hadde noen egne program for det, men jeg forsto meg ikke helt på det, og gikk til min kjære verdensvev i stedet. Der var det MANGE alternativ. Dog, de mest fremtredende var nok Geni og MyHeritage. Jeg gikk for førstnevnte, men interessen dabbet raskt av da jeg innså jeg måtte betale.
Så gikk det noen år til, før jeg bestemte meg for å prøve på nytt. Denne gangen med litt månedlig cash innabords, og nå på MyHeritage. Det gikk radig. For det første fordi jeg kjenner godt til nær slekt (mammas søskenbarn på morssiden og pappas søskenbarn på farssiden, en del av sistnevnte er som søskenbarn for meg, grunnet aldersforskjellen), og for det andre fordi farfar jo hadde gjort mye av grunnarbeidet. I tillegg er sider som MyHeritage ganske hendige, for du kan bare trykke på en liten, grønn knapp, og vips dukker det opp andre som har den personen i sitt slektstre, og er det kanskje samme person?
Veldig lett og raskt, men ikke særlig kildekritisk. Men det bryr ikke nødvendigvis noen og tyve-åringer seg om. Til den grad at jeg nå, i mitt seks-og-tredevte år, sitter og retter opp de feil mitt yngre jeg en gang gjorde. Godt hjulpet av digitalarkivet med sine mange kirkebøker (til og med de som er uforståelige fordi klokkeren ville spare plass og blekk), arkivverkets forum med mange dyktige slektsforskere og spørrelystne amatører som meg selv, og de mange bindene av NST, som man kan kjøpe for en hundrings her, og en hundrings der. Og selvfølgelig … bygdebøker.
Hvor hadde slektstreet mitt vært uten bøker som «Bjørnørfolket», «Bjerkreimsboka», og «Ætt og heim»? Gudene vet. For ikke å glemme «Diplomatarium Norvegica», selv om jeg virkelig ikke skjønner språket. Heldigvis er det mange før meg som har gjort den jobben.
Og én ting er det å finne nær slekt. Det er fort gjort. Noe helt annet er å grave seg bakover og se hvordan du kan finne kilder som beviser at det stemmer. Og så finner du kjentfolk. Vel, kjente folk. Jeg kan ikke si at jeg kjente folk som levde for 100 til 700 år siden. Så sitter du der da, og innser at dikteren (og politikeren) Arne Paasche Aasen (han med «Blåveispiken», vet du) var din mormors halv-firmenning. Eller at den store moromann Rolv Wesenlund var fetter til din fars femmennings kone. Det er med slektsforskning (for meg), som det er med Pokémon for Ash Ketchum. «Gotta catch ’em all!»
Og er man interessert nok, kommer man seg tilbake til kongerekka og vel så det. Ifølge Ynglingesagaen var jo æsene og vanene fra Asia, og følger man linjene bakover baki der er man fort på skyterne og gamle hellenistiske folk, før du plutselig oppdager at hei, der er Herakles, da er veien kort til andre mytologiske vesen, og så sitter du der da, med Khronos og Gaia i slektstreet. Men da er vi tilbake igjen på det med kildekritikk da, og at man ikke nødvendigvis skal bruke norrøn og gresk mytologi som kilder.
Da er det tross alt litt bedre med kongerekka. Vi vet jo at de har levd via mange nok historiske kilder vi mener vi kan stole på (uten at jeg skal bli for filosofisk her og nå), men å finne direkte etterkommere 1000 år tilbake i tid, den er verre. Arkiv og gårder har brent ned, og tida rundt svartedauden er ikke akkurat den enkleste å finne folk i. Dog, jeg er fortsatt fornøyd med å ha gravd meg langt nok tilbake i tysk adel (hei, von Aphelen/Affelen og von Hohenlohe) til at jeg kan konstatere med sånn 90 % sikkerhet at slekta på mormorsida en gang var adelige. Og det er mange nok navn ellers i slekta til å stadfeste en viss adel hist og her. Som Smør, Benkestok, ymse svorske konger og hellige hespetrær.
Og siden jeg er som jeg er (se sitatet oppi der), har jeg selvfølgelig funnet min vei til nåværende kongehus, de tre Napoléonene, og da også selvfølgelig svensker, dansker, portugisere (hei, Pedro I av Brasil), briter, og tyskere. Noen grader inngiftet, men jeg tar det jeg finner. Men når folk påstår at kongehuset vårt er tysk, så føler jeg at jeg må protestere. Det er minst like mye (om ikke mer) fransk og italiensk.
Så er det interessant i mine øyne, når jeg loker rundt i den inngifta slekta, mye via noen rikfolk i Hemne (som Falch-slekta) hvor mye annet man finner. Der er tråder og røtter til alt som kan krype og gå av mennesker fra historien. Henrik Ibsen, Edvard Grieg, Edvard Munch, Ole Paus, Bredo von Munthe af Morgenstierne, Margrethe Munthe, Adressa-grunnlegger Martinus Lund Nissen, Bokken Lasson, Jens Stoltenberg, Gerhard Heiberg, og jeg vet ikke hva.
Om ikke annet har jeg nok av unike navn til eventuelle efterkommere, om den tida kommer. Time vill sjåvv.
Datasmurf
Recent tracks
Comfortably Numb (800 % Slower)
Pink Floyd
now playing...Allons-y (2)
Pink Floyd
42 minsAllons-y (1)
Pink Floyd
44 minsMarooned
Pink Floyd
50 minsSorrow
Pink Floyd
58 minsTerminal Frost
Pink Floyd
1 hourRecent Comments
- admin on Kinder Maxi-ostekake (Kinder Maxi cheesecake)
- Linda Moland on Kinder Maxi-ostekake (Kinder Maxi cheesecake)
- Livet med en kronisk sykdom – Sjur Vaage on Ønskes: Et sosialt liv
- Martini on 2021: Kvinnedagen i det andre COVID-19-året
- Video & pictures from our trip to Cali and Nevada Oct – Nov 2016 – Sjur Vaage on Bursdag i Dødens dal
-
Recent Posts
Archives
Categories
-
Recent Posts
Recent Comments
- admin on Kinder Maxi-ostekake (Kinder Maxi cheesecake)
- Linda Moland on Kinder Maxi-ostekake (Kinder Maxi cheesecake)
- Livet med en kronisk sykdom – Sjur Vaage on Ønskes: Et sosialt liv
- Martini on 2021: Kvinnedagen i det andre COVID-19-året
- Video & pictures from our trip to Cali and Nevada Oct – Nov 2016 – Sjur Vaage on Bursdag i Dødens dal
Datasmurf
Archives
- December 2022
- November 2022
- October 2022
- August 2022
- June 2022
- January 2022
- October 2021
- March 2021
- January 2021
- July 2020
- March 2020
- January 2020
- December 2019
- November 2019
- October 2019
- August 2019
- July 2019
- May 2019
- March 2019
- February 2019
- January 2019
- December 2018
- October 2018
- July 2018
- April 2018
- March 2018
- January 2018
- December 2017
- October 2017
- September 2017
- August 2017
- July 2017
- April 2017
- January 2017
- December 2016
- November 2016
- October 2016
- September 2016
- June 2016
- May 2016
- April 2016
- March 2016
- January 2016
- December 2015
- November 2015
- October 2015
- June 2015
- May 2015
- January 2015
- December 2014
- November 2014
- September 2014
- July 2014
- March 2014
- November 2013
- October 2013
- September 2013
- August 2013
- July 2013
- June 2013
- May 2013
- February 2013
- September 2012
- August 2012
Categories
Stats
- Total Stats
- 1 Author
- 107 Posts
- 308 Pages
- 504 Tags
- 68 Comments
- 25 Comment Posters
- 7 Links
- 7 Post Categories
- 1 Link Category
- 10 Most Commented Posts
- Ønskes: Et sosialt liv - 10 comments
- Video & pictures from our trip to Cali and Nevada Oct – Nov 2016 - 7 comments
- Inspirerende kvinner - 3 comments
- Enkle triks for å nyte finværet som PC-nerd - 2 comments
- Design … yet again - 2 comments
- Lindsey Stirling - 2 comments
- Politikk og sånn - 2 comments
- 2019 – tanker og betraktninger av Sjur H. Vaage - 2 comments
- I am a muppet - 2 comments
- Before and after - 2 comments
- Total Stats